Jdi na obsah Jdi na menu
 


Závod O pohár města Kopidlna 2010

30. 8. 2010

       Je pátek 27.8.2010, večer začíná pršet, celou noc pak pořádně leje a nedělní ráno vypadá naprosto stejně. Má se konat VII. ročník závodu. Přijede vůbec někdo??? Brzy ráno jsou pořadatelé (i s jedním rozhodčím) na místě konání sami. Poháry a ceny jsou připravené, chybí závodníci. Začínáme zvažovat, jestli si všichni nemáme dojet domů pro psy a závod pořádat jako interní.Ve Pševsi je nálada trochu rozpačitá. Pomalu ubývá intenzita deště a téměř přesně po roce se i přes nemožné počasí začínají scházet závodníci  se svými čtyřnohými kamarády, aby změřili své síly a porovnali dosažené výsledky ve výcviku psů. Letos z důvodů jistě pochopitelných nejsou zastoupeni závodníci z liberecka – po bleskové povodni mají jistě úplně jiné starosti.

    Jako téměř vždy bylo nejpočetněji zastoupeno plemeno německý ovčák, dále své výkony předvedli psi plemen  belgický ovčák, RTW, amer.staford, pitbul, boxer, český strakatý pes a také kříženec. Sešli se závodníci ze širokého okolí: Z  Turnova,  Hořic, Jičína, Lomnice n.Popelkou,  Chlumce n.C., Nového Bydžova, České Lípy, Semil, Staré Paky, Jaroměře, Jílového a Litomyšle.Pořádající ZKO Kopidlno měla letos 2 své zástupce.

    Mnozí ze zúčastněných se již stávají pravidelně našimi hosty a odjíždějí velmi spokojeni s úrovní závodu, získanými cenami, připraveným občerstvením a s přátelskou atmosférou, která pokaždé provází celý závod již od nultého ročníku. Toto nám potvrdil letos i druhý rozhodčí, který přijel až z Litomyšle a dle jeho slov to byl jeden z nejhezčích závodů, které ve své bohaté kariéře posuzoval.

Samotný závod je rozdělen do tří kategorií:

  • - první kategorií je poslušnost a obrana podle Základního minima  Národního zkušebního řádu,
  • -druhou kategorií je poslušnost a obrana podle Zkoušky všestranného výcviku 1.stupně stejného zkušebního řádu,
  • -třetí kategorií je soutěž o nejlepšího stopaře se stopou podle zkoušky ZVV1

 

    Za ustávajícího deště se po prezentaci závodníků a veterinární přejímce  mohlo začít závodit. Na letošní závody byli delegováni 2 rozhodčí, což nám velmi usnadnilo časové rozložení celého závodu. Pan rozhodčí Dlabola posuzoval od samého rána výkony přihlášených psů stopařů, kterých se letos přihlásilo 13. V této kategorii závodu zadal 2x přes 90bodů (ze 100 možných). Bylo k vidění několik velice kvalitních výkonů, které však díky velmi těžkému terénu bodově mírně zaostaly proti minulým ročníkům.

    Zároven se začátkem posuzování stop, které probíhalo na pozemcích u Bílska, nastoupili na cvičiště psovodi z kategorie ZM, aby byly posouzeny výkony jejich psů v poslušnosti. Tady posuzoval velmi přísně, ale ojektivně pan rozhodčí Kmínek. 5x zadal 45 a více bodů (z 50 možných). Plynule na kategorii ZM navázala poslušnost kategorie ZVV1, kde letos 4 psi překonali hranici 90 bodů (ze 100 možných). Lze říci, že v obou kategoriích poslušnosti byly k vidění velice pěkné a přesně provedené výkony.

 

    Po kratší přestávce na občerstvení rozhodčích, závodníků i všech pomocníků pan rozhodčí zahájil posuzování nejatraktivnější disciplíny – obrany. Tato část závodů není o tom, že máme strašně zlé a kousavé psy, ale o tom, jak precizně, technicky dokonale jsou prováděny zákusy do ochranného rukávu, jak je pes zároveň ovladatelný a naprosto neútočný vůči klidně se chovajícím ostatním lidem. Body zde jsou strhávány za každou nepřesnost, povel navíc a případnou nepozornost psa. V kategorii ZM bylo zadáno 5x více než 40 bodů (z 50 možných) a v kategorii ZVV1 se 2 psům podařily výkony nad 90 bodů (ze 100 možných).

    Po skončení posuzování jednotlivých výkonů nastal čas velkého sčítání bodů a přípravy na vyhlášení výsledků.  

      Nejlepším stopařem byl vyhlášen pes Quart p. Petráčka ze ZKO Lomnice n. Popelkou, na druhém místě se umístila fena Pegy p. Ludvíka ze ZKO Turnov, na třetím místě se umístila  fena Casandra p. Vlčka ze ZKO Lomnice n. Pop..

     V kategorii ZM obsadila 1.místo p. Rybová se psem Amigo z Jaroměře, cena za 2.místo putovala do Nového Bydžova, zásluhou feny Lessy  pí.Vodičkové a na 3. místě byla pí Ludvíková s fenou Posely z Lomnice n. Pop. Jen těsně čtvrtý skončil zástupce naší ZKO p. Řeháček se psem Dino.

     Nejvyšší kategorií na našich závodech byla kategorie ZVV1, kde se vítězem stal p.Petráček se psem Quart z Lomnice n.Pop., na 2.místě se umístil p.Hottmar se psem Šido z Litomyšle a 3.byl zástupce ZKO Stará Paka p. Žiga s fenou Nikol. Pí. Konůpková z naší ZKO skončila v této kategorii s fenou Odetou na 6.místě.

        Předáním cen skončila oficiální část závodů a nastala chvíle pro neméně zajímavou část a  tou je každoročně přátelské posezení, při němž se rozebírají a hodnotí předvedené výkony z pohledu závodníků a diváků, vyměňují se zkušenosti, probírají novinky v metodice nácviku jednotlivých cviků a nikdo moc nespěchá domů. Protože když se sejde parta dobrých kamarádů se stejnými zájmy…….. Prostě příští rok opět poslední srpnový víkend nashledanou!!!!

     Na úplný závěr patří naše poděkování sponzorům, s jejichž pomocí byly zajištěny pěkné ceny pro všechny účastníky závodu:

     MěÚ Kopidlno,  Delikan s.r.o. Jiří Linek, Aveflor a.s. Budčeves,  chovatelská stanice něm.ovčáků z Likonu,  a členové ZKO Kopidlno. Zvláštní poděkování patří p.Havránkovi ze Pševse, který nám umožnil tak jako v minulých letech pro tento den napojení na elektřinu z vlastní domácnosti.

 Rozsáhlou fotodokumentaci z tohoto závodu si můžete prohlédnout ve fotogaletii.

 

 

Výsledkové listiny jednotlivých kategorií:

 

 Kategorie „A“ dle ZM bez stop

 

 Kategorie „B“ dle ZVV1 bez stop

 

 Kategorie „C“ stopa dle ZVV1

                        Za ZKO Kopidlno

Ludmila Konůpková